• KULTUR-ANNONS

  • NYHETER

Lördag 19 augusti

ÖSTERGÖTLANDS MUSIKDAGAR 12 – 19/8 info

NORRKÖPING
pågående utställningar

AUGUSTIFESTEN 16 – 20/8 program

BARN/UNG/FAMILJ

11 – 16 Robotsommar: 11.15 Bluebottime. 12.45 Robotprogrammering. 14.30 Robotvisning. Domfilmer: 11.00 Dream to Fly 3D. 12.30 Rymdresan 3D. 14.00 Dinosaurs at Dusk. 15.30 Osynliga mysterier 3D. Virtuell verklighet och utställningar. • Visualiseringscenter C.

11.00 Augustifesten/COOP:s Familjedag: Bamse och Godisregn mellan uppträdanden. 11.30 Norrköpings danscenter. 12.30 Dansakademin. 13.30 Dansverkstad. 14.30 Kalas med Fyrberg. 16.00 Sean Banan. • Vasaparken

12 – 16 Skapa: Utforska, måla, skapa och hoppa i utställningen Art ‘n Stuff. • Arbetets museum.

12 – 00 Augustifesten: Gamezon. • Hörsalen.

12 – 00 Augustifesten: Ungdomszon. • Tyska torget.

GUIDNING / VISNING

13 & 14 Guidning: Slottsvisning. • Löfstad slott.

16.00 Dramatiserad vandring: Johannavandring. Arr: Upplev Norrköping. • Start från Louis de Geers entré. (FÖRANMÄL)

KONST/UTSTÄLLNING

12 – 16 Vernissage: John Arvidsson, Jenny Aakula, Margareta Brandin, Anna-Stina Gerdin, Inga Hillgren, Ingemar Härdelin, Börje Johansson, Rolf U Karlsson, Ronny Knutsson, Tina Liljegren, Elsa-Maria Nillroth, Märta Nordlund, Lena Svedjeholm, Hans Ström, Kicka Thorsson, Hellen P Toivola, Sonja Tolander, Marie Åkerlund och Edit Äng. Arr: Östgötagruppen.Konstforum.

LITTERATUR

14.00 Augustifesten/Bokrelease: Emelie Schepp med nya boken Pappas pojke.• Gamla Torget.

MUSIK

10 – 00 Augustifesten:  11.30 Dansuppvisning med Norrköpings sportdansare. 12.00-22.30 Twisted Keys – Escape Room. 16.00-19.00 Twisted Keys – Outbreak. 15.00 Flora Marmefelt. 15.40 RebEllinor. 16.20 People. 17.00 18 Horses. 17.40 Marx Gallo & Hilltown Syndicate. 18.20 Speqtrvm. 19.00 Roseph. 19.40 Dalen. 20.20 Amplified. 21.00 Violent Divine. 21.40 DJ L-Wire & Merlyn More. 22.30 Looptroop Rockers. • Gamla Torget.

12.00 Augustifesten/PRO i Parken: 12.00 Lindustry. 13.00 Norrköping Bugg och Rock ´n roll. 16.30 The Tigers. 18.30 Dans till Eklövs Orkester. • Refvens grund.

15.00 Östergötlands Musikdagar: Gitarrklassiker med Per Skareng. • Gästabudsalen, Löfstad slott.

17 – 22 Pompom: Inter Gritty, Petri Kiski m.fl. Arr: Nemcom Nkpg. • Folkparken.

17.30 Augustifesten: Konferencier Eleonor Léone. 17.30 Joyvoice. 18.30 Amanda Fondell. 19.30 Moderna Tider 21.00 Joakim Lundell. • Vasaparken

18.30 Musik: Yoan Amor. • Brödernas Kafé.

19.00 Dansband: Huttez. • Häradshammars bygdegård, VIKBOLANDET.

19.00 Djungelklubben & Karateklubben: DJ: Familjen, Johanna Ritscher, Tuva Linghult samt Amanda Wahlqvist och Kalle Kobra. • Arbis.

19.00 Klubb Republik & Evigheten/Techno: Jubileumsfest med DJ Nippe och Tobias (Pop Orange). • Värmekyrkan.

22.00 Nattklubb: DJ: Kimazo. • Puls.

22.00 Augustifesten/Musikfyrverkeri: Tema ”Epic”. • Saltängsbron.

FINSPÅNG
pågående utställningar

18.00 Allsång: Peter Creutz, Jonas Folkesson, Wilma Tiri, Hans Ersson m.fl. Allsångsledare: Linda Tiri. • Logen, Pölsebäcken, LJUSFALLSHAMMAR.

18.00 Musik vid helgsmål: Något dansant med Finspångs musiksällskap. Dirigent: Thord Eriksson. • S:ta Maria kyrka.

20.00 Nostalgikväll: Badgers Vinylbar. • Hugo.

SÖDERKÖPING
pågående utställningar

VALDEMARSVIK
pågående utställningar

 

Comments are closed.